Başvuru Süreci

Türkiye sınırları içerisinde yatırım yoluyla vatandaşlık almak için bir gayrimenkul satın almak istediğiniz zaman, Altın Emlak Kayaşehir’in uzman ekibi hem size uygun gayrimenkulün satın alınmasında hem de sonrasında Türk vatandaşlığı ve Türk Pasaportu sürecinde yanınızdadır.

Gayrimenkul satın alımı yolu dışında kalan diğer yollarla vatandaşlık elde edebilmek için yurt içinde ikamet adresinin bulunduğu valilik ya da yurt dışında ikamet ediyorsanız başkonsolosluk aracılığıyla başvurmanız gerekir. Gerekli belgeler ve başvuru türleri koşullarınıza bağlı olarak değişecektir.

Türk vatandaşlığı almak için bazı önemli belgeler (pasaport, doğum belgesi, ikamet izni, evlilik cüzdanı, eşi veya yakınlarının TC kimlik numarası ve fotoğrafları) haricinde bireysel başvuru sahiplerinin mutlaka Türkçe mülakata girmesi gerektiği de unutulmamalıdır.

Vatandaşlık başvurularının ne zaman yapılacağı, başvuru sahibinin özel koşullarına bağlı olmakla birlikte, başvuru sürecini İçişleri Bakanlığı’ndan öğrenebilirsiniz. Başvurunuz 5901 sayılı Vatandaşlık Kanunu’nun hüküm ve koşulları uyarınca başvurunuz reddedilirse, ikametinizin bulunduğu valiliğe yeniden başvurabilirsiniz.

Türk Vatandaşlığı İçin Neler Gereklidir?

 • Başvuru formu
 • 2 adet fotoğraf (beyaz fonlu ve biometrik)
 • Pasaport (ve noter onaylı Türkçe tercümesi)
 • Başvuran kişinin kimlik bilgilerini gösteren belge (doğum belgesi, nüfus kayıt belgesi gibi)
 • Sağlık raporu
 • Başvuran kişinin 1. veya 2. Derece Türk Vatandaşı yakınları varsa bu kişilerin nüfus kayıt örneği
 • Başvuran kişinin medeni halini gösteren belge
 • Başvuranın evli olması halinde evlenme belgesi, eş ile çocuklarını belirten nüfus kayıt belgesi örneği
 • Başvuran kişi boşanmış ise bu hali kanıtlayan belge, dul ise eşinin ölüm belgesi
 • Başvuranın velayetinde bulunan 18 yaşından küçük çocuğun da Türk Vatandaşlığı kazanması isteniyorsa yurtiçinde noterde, yurtdışında ise dış temsilcilik veya ülkesi yetkili makamlarınca düzenlenmiş diğer ebeveynin muvafakatini gösteren belge ve usulüne göre onaylanmış Türkçe tercümesi
 • Başvuranın sadece doğum yılı biliniyor, ay ve günü bilinmiyorsa bu tarihlerin eklenmesi için kendi ülkesinden alınmış belge
 • Hizmet bedelinin Maliye Veznesine ödendiğini gösteren dekont

Türk Vatandaşı Olmanın Avantajları

Türk vatandaşlığına sadece siz değil, aynı zamanda sizinle birlikte eşiniz ve 18 yaşının altındaki çocuklarınız da başvurabilir.

Birçok ülke, vatandaşlığa başvururken diğer ülkelerde sahip olduğunuz varlık ve gelirlerinizi de belirtmenizi isterken, Türk vatandaşlığına başvururken herhangi bir varlık ve gelir bildiriminde bulunmanıza gerek yoktur.

Türk vatandaşlığına başvururken, belirli bir süre Türkiye’de yaşama şartı yoktur. Dünyanın herhangi bir yerinde yaşıyor olabilir ve yaşamaya da devam edebilirsiniz. Oturum izni aldığınız zaman Türkiye’de vatandaşlık başvurusu yapabilirsiniz.

Türk pasaportu dünyanın en güçlü 40 pasaportundan biridir. Vize başvurusu yapmadan 89 ülkeye, online vize ile 10 ülkeye ve kapıda vize alarak 16 ülkeye olmak üzere toplam 115 ülkeye Türk vatandaşlığı sayesinde kolayca seyahat edebilirsiniz.

Avrupa Birliği, 2013 yılında Türkiye ile Schengen ülkelerine vizesiz seyahat hakkı tanınması amacıyla yapılan ‘Visa Serbestisi Diyaloğu’nu başlattı. Türk vatandaşlarının özgürce seyahat edebileceği ülkeler arasına süreç sonucunda 28 Avrupa ülkesi daha eklenecektir.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞLIĞI KANUNU

TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞLIĞI YÖNETMELİĞİ

1
Merhaba,
Size Nasıl Yarımcı Olabiliriz?